TWITTER: @SPACESOLDIERSTRFACEBOOK: SPACE SOLDIERSINSTAGRAM: @SPACESOLDIERS

Beklenen an geldi: ESL Köln 2017 başlıyor!

Beklenen an geldi: ESL Köln 2017 başlıyor!

Yazar: Ali “antoniNartaud” Selçuk

3 Temmuz 2017

31786

GÖRÜNTÜLENME

Beklediğimiz an geldi. Takımımızın Mayıs ayındaki elemeleri kazanmasının ardından heyecanla beklediğimiz ESL One Köln 2017 çok kısa bir süre sonra başlıyor. Takımımızın şu ana kadar katılacağı en önemli ve prestijli turnuvalardan birisi olan ESL One Köln 2017 4-9 Temmuz tarihleri arasında 250.000 Dolar ödül havuzuyla Almanya’nın Köln Şehrinde düzenlenecek.

Turnuvanın başlamasına kısa bir süre kalmışken ilk maç fikstürleri de belli oldu ve takımımız ilk maçta şu an dünyanın en iyi takımlarından biri kabul edilen, ESL One Köln 2016 şampiyonu SK Gaming ile eşleşti.

ESL One Köln 2017 Majör bir turnuva mı?

Hayır. ESL One Köln Serisi son 3 yıldır Majör turnuva olmasına rağmen bu yıl Majör turnuva değil. Majör turnuva Valve’ın doğrudan sponsor olduğu ve yılda 2 kez düzenlenen turnuvalara verilen isim. ESL One Köln Premier Statüsünde bir turnuva. Buradaki Majör ve Premier ifadeleri kafa karıştırmasın, Premier turnuvalar ödül havuzu ve prestij anlamında en büyük turnuvalar. Bu bağlamda Valve’ın sponsor olduğu Majör turnuvalar da Premier kategorisi adı altında yer alıyor.

Takımımızın Stickerları Çıkacak Mı? Yayınlarda Drop Olacak mı?

Bu sorunun da yanıtı hayır. Oyuncuların satış gelirinden %50 pay kazandığı stickerlar, yayın esnasında düşen droplar sadece Valve’ın doğrudan sponsor olduğu Majör turnuvalarda yer alıyor. Bununla birlikte ESL izleyicilere oyun dışı itemler olan forma, kulaklık vb. gibi eşyaları drop/çekiliş usulüyle yayında dağıtabilir. Bu husus tamamen organizasyonun insiyatifinde ve böyle bir uygulama olup olmayacağı henüz belli değil. Geçmiş yıllarda çeşitli organizasyonlar bu şekilde izleyicileri ödüllendirmişti.

Bu turnuvada uygulanacak “Swiss (İsviçre) Formatı” Nedir? İlk maçı kaybedenler eleniyor mu? Maçlar kaç harita üzerinden oynanacak?

Swiss yani İsviçre formatı özellikle bu yılın ilk Majörü olan Atlanta Eleauge 2017 ile birlikte artık hemen hemen her CS:GO turnuvasında uygulanmaya başlanan bir format olarak karşımıza çıkıyor. Bu formatın en temel özeti takımların kendi derecesindeki bir başka takımla kura usulü eşleşmesi ve 3 galibiyete ulaşan takımların üst tura çıkması, 3 mağlubiyete ulaşan takımların ise elenmesidir.

Biraz daha somutlaştıracak olursak bütün takımlar turnuvaya 0-0 başladığı için kura usulüyle ilk eşleşmeler yapılıyor. İlk eşleşmelerin ardından 1-0 olan bir takım yine kura uslüyle bir başka 1-0 olan takımla, aynı şekilde 0-1 olan bir takım yine kura usulüyle 0-1 olan bir başka takımla eşleşiyor. Bu 2. maçların ardından istatistikleri 2-0, 1-1, 0-2 olan takımlar oluşuyor. Bu takımlar da kura usulüyle kendileriyle aynı galibiyet mağlubiyet sayısındaki takımlarla eşleşiyor ve 3 galibiyete ulaşmaya çalışıyorlar.

Format gereği takımlar en fazla 5 maç oynayabiliyor, bu bağlamda 3-0, 3-1 ve 3-2 performansını yakalayan 8 takım çeyrek finallere yükselirken, 3 mağlubiyet alan takımlar turnuvadan eleniyor.

Kısacası Swiss formatında ilk maçı kaybeden takımlar turnuvadan elenmiyorlar ve ikinci maçlarını bir başka 0-1 takımıyla oynuyorlar.

Swiss Formatında çeyrek finallere kadar olan tüm maçlar BO1 yani tek harita üzerinden oynanıyor.

Şimdi de rakiplerimize göz atalım.


SK Gaming:

HLTV Sıralaması: #1

Şu an da dünya sıralamasında 1. sırada olan, ESL One Köln 2016’nın şampiyonu SK Gaming ile ilk maçta karşı karşıya geleceğiz. SK Gaming 2017’ye kötü başlayıp inişli çıkışlı bir performans sergilese de özellikle son 2-3 ayda 3 büyük turnuvada şampiyonluk, 1 büyük turnuvada ise yarı final oynama başarısı elde etti. Yılın başında gerçekleşen “FNX”-“felps” takasının ardından takım iyice rayına oturmuş görüntüsüyle bu turnuvanın da önemli favorilerinden gösteriliyor.

Kilit Oyuncu: “Fer”

SK Gaming diyince akla gelen ilk iki isim “Fallen” ve “Coldzera” olsa da, “Fer” takımı adına son aylarda inanılmaz işler yapıyor ve adeta kötü oynayan bir takım arkadaşı varsa onun eksikliğini kapatıyor. Şu anda takımın formundaki başarının en önemli sebeplerinden birisi.

Kim İzlenmeli: “Fallen”

Takımın lideri, o kötü oynarsa takım da kötü oynuyor, o iyi oynarsa takım da iyi oynuyor. 2017 içerisinde pek çok iniş çıkış yaşadı. Kötü olduğu turnuvalarda SK Gaming çok başarısız sonuçlar aldı, iyi oynadığı turnuvalarda takım harikalar yarattı. O yüzden “Fallen”in performansı SK Gaming adına çok belirleyici.

Takımın En Güçlü Yanı: Soğukkanlılık. En kritik, en zor anlarda dahi soğukkanlılıklarını koruyarak inanılmaz işler yapabiliyorlar.

Takımın En Zayıf Yani: CT-T dengesizliği. SK Gaming’in belki de 2017 özelinde çektiği en büyük sıkıntı ve belki de onların en zayıf en hassas yanı T performanslarının çoğu zaman mükemmel olurken, CT performanslarının istikrarsız oluşu ve kötü oynadıkları bir CT performansının ardından oyuna tutunamamaları.


Cloud 9:

HLTV Sıralaması: #6

Kuzey Amerikanın yıllardır en önde gelen temsilcilerinden olan Cloud9 yoğun taraftar desteği ve maddi imkanlara rağmen yıllardır bir türlü istenilen düzeye ulaşamadı. Ara ara büyük turnuvalarda ciddi başarı elde etseler de bu başarıların sürekliliği olmayışı nedeniyle pek çok otoritenin eleştiri okları daima üzerlerinde.

Kilit Oyuncu: “Stewie2k”

Performans olarak takımının bu yıl en başarılı oyuncusu. 19 yaşında, pek çok turnuva tecrübesi var ve çok yetenekli. Ancak oyuna yaklaşımı, istikrarsızlığı günden güne büyüyen bir soru işareti olsa da takımının kilit oyuncusu olduğu kuşkusuz.

Kim İzlenmeli: “Shroud”

2018 yılında emekli olmayı düşündüğünü açıklamasının ardından pek çok tartışma yaşandı. Özellikle Kuzey Amerika takımlarının CS:GO’da yaşadığı büyük sıkıntılar dahası bu sıkıntıların maddi imkanların çok güçlü olmasına rağmen yaşanması pek çok sorgulamayı beraberinde getirdi. Bu noktada eğer gerçekten emekli olacaksa bu “Shroud” için veda turnuvaları anlamına geliyor ve alışılmışın dışında performanslar görmemiz olası. Majör elemelerini geçerek PGL Krakow Majörü’ne katılmaya hak kazanan Cloud9 bu moralle Köln’e geliyor.

Takımın En Güçlü Yanı: Dinamizim ve hız. Sayıca geride oldukçarı maçlarda bile dinamiklikleri, hızlı oyunları sayesinde haritaya tutunabiliyorlar.

Takımın En Zayıf Yani: İstikrarsızlık. Kuzey Amerika takımlarının pek çoğu gibi onlar da istikrarsız, bazen turnuvadan turnuvaya bazen ise aynı turnuva içerisinde bir iyiler bir kötü.


Faze Clan:

HLTV Sıralaması: #2

Son birkaç yılda büyük hayal kırıklıkları yaşayan ancak önce “Karrigan” sonra “Niko” transferleriyle birlikte bambaşka bir çehreye bürünen Faze Clan, özellikle “Niko” geldikten sonra her katıldığı turnuvada finallere kalma başarısı gösterdi. Hiç kuşkusuz bu yılın en iyi performanslarından birisini gösteren takım bu turnuvanın da favorileri arasında gösteriliyor.

Kilit Oyuncu: “Niko”

Onun hakkında fazla söze gerek yok. Şu anda dünyanın en iyi 5 oyuncusundan birisi. Hatta pek çoklarına göre en iyisi. Takıma geldiğinden beri inanılmaz bir seviye atlattı. Müthiş “aim”i, oyun hassasiyeti, takım oyunculuğu, kısacası tam bir süperstar.

Kim İzlenmeli: “Karrigan”

Eğitimi profesyonel sporculuğun önüne koyan, aldığı akademik eğitimi oyuna yansıtan, analitik düşüncesiyle çok değişik zamanlarda çok farklı oyunlar kurabilen IGL. Belki mükemmel bir “aim”i yok ancak kurduğu oyunlar, taktikler izlemeye değer.

Takımın En Güçlü Yanı: Makine gibi işlemeleri. Her oyuncunun kendi görevlerini başarıyla yerine getirmesi ve bir bütün olarak takımca çok iyi oynamaları.

Takımın En Zayıf Yani: Sonunu getirememek. “Niko” Sonrasında oynadıkları her turnuvada finallere çıksalar da, oynadıkları 4 finalin 3’ünü kaybettiler. Bir çoğunda kazanma durumları varken ellerine gelen fırsatı koruyamadılar.


Fnatic:

HLTV Sıralaması: #7

Halen eski şaşalı günlerinden uzak olsalar da, zirveden kopmamayı bir şekilde başardılar. Pek çok turnuvada istedikleri dereceleri elde edemeseler de eski günlerine dönmek için üstün bir gayret sergiliyorlar.

Kilit Oyuncu: “Olofmeister”

Yaşadığı sakatlık sonrasında eski performansından uzak görünse de halen daha takımınının en önemli ismi ve hırsıyla performans açığını kapatması hiç de zor bir olasılık değil.

Kim İzlenmeli: “JW”

CS:GO’yu takip edenlerin ya sevdiği ya nefret ettiği oyunculardan birisi “JW”. Eski günler çok geride kaldı ve kazandıkları, kaybettikleri her maç sonunda ne kadar hırslı olduğunu, eski günlere dönmeyi ne kadar istediğini belli ediyor. Takımının eskiye dönüp dönemeyeceği onun bu ateşliyiciliğinin ne kadar etkili olacağında belki de.

Takımın En Güçlü Yanı: Momentum. Belki de istedikleri oyunu oynayıp motivasyona girince yani momentumu arkalarına alınca dünyadaki en başarılı takımlardan birisi. Tabi bunda son derece yetenekli ve birlikte oynama tecrübesine sahip olmalarının payı yüksek.

Takımın En Zayıf Yani: “Pronax” sonrası oyun kurmada zorluklar ve baskı. “Pronax”ın Fnatic’ten ayrılmasından sonra en dikkat çeken şeylerin başında Fnatic’in eskisi gibi oyun kuramaması dikkat çekiyor. Bu da kırılma anlarında kendisini çok belli ediyor. Ayrıca kazanamama baskısı ve ya yine kaybedersek korkusu onların performanslarını çok olumsuz etkiliyor.


G2 Esports:

HLTV Sıralaması: #4

Mevcut kadrosuyla Fransa Rüya Takımını bir araya getiren G2 ilk turnuvalarında kendilerinden beklenen performansı gösteremese de daha sonra vites yükseltti ve ne kadar güçlü bir takım olduklarını herkese gösterdi. Halen eksiklikleri olsa da bu turnuvanın önde gelen takımlarından birisiler.

Kilit Oyuncu – Kim İzlenmeli: “KennyS”

Tek kelimeyle inanılmaz oynuyor, takımının şu an taşıyan ayrıca izleyicilere de müthiş bir seyir zevki sunan oyun oynuyor.

Takımın En Güçlü Yanı: Takım yardımlaşması. G2 bir takım olarak, kötü oynayan bir takım arkadaşları varsa açığını kapatıyor ve hemen hemen her maç bir isim takımını sırtlayarak takımına hem enerji veriyor hem de takımının geri kalmasını engelliyor. Bu noktada takım yardımlaşmasını üst düzeyde yapıyorlar.

Takımın En Zayıf Yani: Yer yer kendini belli eden henüz oturmamışlık. G2 şu ana kadar çok iyi performans sergilese de bazı önemli maçlarda veya oynadıkları maçların önemli kırılma anında potansiyellerinin çok altında performans gösteriyor. Bu da henüz takımın tam anlamıyla oturmadığı için normal kabul edilebilecek bir durum.


Mousesports:

HLTV Sıralaması: #15

“Niko”nun takımdan ayrılması sonrası zor zamanlar geçirse de genç yetenek “Ropz”un takıma katılımıyla birlikte tekrardan güçlenen bir Mousesports var karşımızda. Her ne kadar takımlarında sadece 1 Alman oyuncu olsa da bu turnuvada ev sahibi pozisyonunda olduklarını söyleyebiliriz. Majör elemelerinde oldukça başarılı performans gösteren takım Köln’e moralli geliyor.

Kilit Oyuncu – Kim İzlenmeli: “Ropz”

Heniz 17 yaşında olan FPL’de gösterdiği performans sonrası herkesin dikkatini çeken ve Mousesports’a imza atan “Ropz” bu takımda yeni olsa da şimdiden takımın en önemli parçalarından birisi haline geldi. Bu turnuvanın da en çok dikkat çeken oyuncularından birisi.

Takımın En Güçlü Yanı: Dinamizm. Takımın dinamik ve hızlı oyunu stili beklenmedik anlarda beklenmedik patlamalar yapmalarına olanak tanıyor.

Takımın En Zayıf Yani: Lider Eksiklikliği. Özellikle zor anlarda takımda kimsenin insiyatif almamasıyla ortaya çıkan ciddi bir lider eksikliği buna bağlı olarak konsantrasyon problemi Mousesportsun en zayıf yanlarından birisi.


NA’VI:

HLTV Sıralaması: #8

Her daim CS:GO’nun önde gelen takımlarından olan Na’Vi geçen yıl “Zeus”u gönderip “s1mple”ı kadrosuna katmıştı. Oyunun en yetenekli oyuncularından birisi olarak gösterilen “s1mple”ın takıma katılması pek çok otorite tarafından Na’Vi’yi en güçlü Majör şampiyonluk adaylarından birisi yaparken Na’Vi iyi başladığı performanslarını devam ettiremedi ve her turnuva daha da kötüye giden bir grafik çizdi. Na’Vi’nin yaşadığı problemleri bu turnuvada aşması pek olası gözükmüyor.

Kilit Oyuncu: “s1mple”

Bütün eleştirilere rağmen halen oyunun en yetenekli isimlerinden birisi. Takım olarak toparlanabilirlerse onun da performansı çok daha farklı olacaktır.

Kim İzlenmeli: “Guardian”

Eski günlerinden biraz daha uzak olsa da halen CS:GO sahnesinin en önemli oyuncularından birisi. Bu turnuva evlendikten sonra katılacağı ilk turnuva olacak. Özel Hayat oyuncuların performansına etkisiz bir husus olarak gözükse de oyuncuların mental rahatlıklarının oyuna büyük etkisi olduğu kuşkusuz. Bu bağlamda yeni kurulan bir düzende Guardian eski performansına göz kırpabilir.

Takımın En Güçlü Yanı: Taraftar. Na’Vi’nin hiç kuşkusuz pek çok güçlü yanı var ancak pek çok Avrupa takımının sahip olmadığı hatta pek çok e-spor takımının sahip olmadığı bir taraftar desteğine sahip olmaları onlara zor günlerinde itici bir güç oluyor.

Takımın En Zayıf Yani: “Zeus” sonrası IGL problemi. Burada aslında basit bir denklem var: “Zeus” sonrası Na’Vi ve “Zeus” sonrası Gambit. “Zeus” sonrası Na’Vi kağıt üstünde ne kadar güç kazandıysa da performans anlamında gerileme yaşadı. “Zeus” sonrası Gambit ise performans anlamında çok daha başarılı bir grafik çizdi. Bu farkın tesadüf olmadığı ortada. Her ne kadar “seized” önceki yıllarda da Na’Vi’de IGL olarak oynasa da “Zeus”un yarattığı boşluk açıkça fark ediliyor.


Optic Gaming:

HLTV Sıralaması: #11

Yaklaşık 6-7 ay öncesine kadar listelerin üst sırasında bulunan Optic Gaming, “Stainslaw”ın takımdan ayrılmasının ardından bir türlü kadrosunu oturtamadı ve bu süreçte sürekli farklı bir 5. oyuncu ile oynadılar. Bazı turnuvalarda parlama anları gösterseler de bu kadro belirsizliği, ve istikrarsızlığı onlara pek çok turnuvaya mal olduğu gibi en son Majör elemelerinde de kaybederek büyük bir hayal kırıklığı yaşadılar.

Kilit Oyuncu: “Mixwell”

Muhteşem bir yetenek ve takımını ayakta tutmaya her daim çaba gösteriyor. Onun varlığı belki de Optic Gaming’in tekrar düzelmesi için bir ümit.

Kim İzlenmeli: “tarik”

Onu tanımayanımız yoktur herhalde. Bu yıl uzun bir aradan sonra Majör’e katılamayacak ama ilk kez de bir Türk takımına karşı oynama ihtimali var. Space Soldiers’ın ESL Köln Eleme maçlarını yayınlardan takip etmiş, her daim bizler için ayrı bir yeri olan oyuncu.

Takımın En Güçlü Yanı: Eşsiz oyun stili. Çoğu kişiye göre Optic Gaming’in eşsiz bir oyun stili var ve bu onları çoğu takımdan farklı kılıyor. Pek tabi ki farklı şartlar nedeniyle bu özel stillerini artık pek sık göremiyoruz.

Takımın En Zayıf Yani: Mental dağınıklık. Aylardır değişen bir 5. oyuncuyla oynuyorlar. Majöre katılmaya hak kazanamadılar. Diğer turnuvalarda da kayda değer başarıları yok. Mental olarak çok dağınık durumdalar.


NIP:

HLTV Sıralaması: #21

Sadece CS:GO’nun değil CS’in her daim en önemli temsilcilerinden birisi olan NIP, 2 yıldır sürekli bir düşüş halinde ve son 2 Majöre katılamayarak büyük hayal kırıklığı yarattılar. Önce “pyth” takımdan gönderilerek “Draken” takıma katıldı, ardından ise hem takımın hem de oyunun en önemli isimlerinden “frieberg” sürpriz bir şekilde gönderildi ve takıma İsveç’in gelecek süperstarı olarak gösterilen “REZ” eklendi. Bu değişiklik NIP’e yarayacak mı yoksa daha farklı hamleler de mi göreceğiz bunların bir kısmını bu turnuva performansı belirleyecek.

Kilit Oyuncu: “GeT_RiGhT”

Bu takımın halen kilit oyuncusu olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Kilit oyuncu olmanın ötesiyle adeta kulübünün markası haline gelen, oyunun en önemli oyuncularından. Eski performansından çok uzaklarda ama takım halinde sorunlarını çözebilirlerse tekrar o günlerine dönebilir.

Kim İzlenmeli: “REZ”

Takıma katıldıktan sonra ilk turnuvası olacak. İsveç’in süperstar adayı olarak gösteriliyor. Bu denli bir turnuvada yapacakları veya potansiyelini göstermesi çok önemli.

Takımın En Güçlü Yanı  – Takımın En Zayıf Yani: NIP’in mevcut durumda hem en güçlü yanının hem de en zayıf yanının aynı şey olduğunu söyleyebiliriz. Bu da “baskı”. Üzerlerindeki inanılmaz baskı bir yandan onları motive edici bir unsur haline getirip, beklenmedik şeyler yapmalarına kapı aralarken bir yandan da işlerin üst üste kötüye gitmeye başladığı anlarda ellerinin kollarının bağlanmasına ve kazanamama korkusuna dönüşüyor.


North:

HLTV Sıralaması: #5

Dignitas kadrosunun FC Kopenhag takımı tarafından satın alınmasından sonra kurulan North, kuruluşunda oldukça heyecanlı bir başlangıç yapmış olsa da gerek potansiyellerinin çok uzağında aldıkları sonuçlar gerekse oyun dışı konuşmalarda oyuncuların yaptıkları yorumlarla pek çok kişinin tepkisini çektiler. Bir türlü istediği veya olması gerektiği gibi oynamayan takımın adı, Majör sonrasında oyuncu değişikliği söylentileriyle anılırken oyuncuların bu dedikodular arasında önceki turnvalarda başaramadıkları bir noktaya gelip gelmeyecekleri merak konusu.

Kilit Oyuncu: “k0nfig”

Son dönemlerde North adına en öne çıkan, en çok ayakta kalan isim. Beklenilmedik anlarda inanılmaz işler yaptı şu ana kadar ve onun performansı sayesinde belki de North çok daha erken veda etmesi gereken turnuvalarda ayakta kalabildi.

Kim İzlenmeli: “Magiskboy”

Danimarka’nın en yetenekli isimlerinin başında gelirken bir türlü sahip olduğu potansiyeli gösteremiyor. Bunun yanı sıra oyun içinde yaptığı çeşitli hareketler ve verdiği reaksiyonlar pek çok kişiden olumsuz not alıyor. Ara ara metaya aykırı olarak SG 553 silahını kullanması gibi ilginç yaklaşımları olan oyuncunun, biraz daha olgun davranmaya başlaması oyununu geliştirmesi adına çok gerekli.

Takımın En Güçlü Yanı: İyi günlerinde yenemeyecekleri takım yok. Karşılarına kim gelirse gelsin, ne kadar formda olursa olsun, iyi ve konsantre bir North’un yenemeyeceği takım yok. Zaten onları halen çok tehlikeli ve belirsiz kılan özellik de bu. Bu belki de onları bütün takımlardan ayırıyor zira North bu konuda biraz daha ayrıcalıklı bir konuma sahip. Oynadıkları büyük maçlarda farklı rakiplere karşı aldıkları sonuçlarla ve gösterdikleri performansla bunu gösterdiler.

Takımın En Zayıf Yani: Domino etkisi şeklinde konsantrasyon kaybı. North’un belki de en zirvede olamama sebebi; iyi günlerinde olduklarında yenemeyecekleri takım olmamasına rağmen, maç içinde veya arasında, öncesinde, sonrasında yaşanılan bir olumsuzluğu domino taşı gibi etki ederek bütün performanslarını sıfırlaması. Bunun örneğini kuruldukları 7 aylık süreçte pek çok kez gösterdiler. Önce Atlanta Eleauge Majör’de Virtus Pro’ya karşı çeyrek finallerde çok farkla önde götürdükleri haritayı üst üste yaptıkları hatalar nedeniyle kaybettiler. Hatalar, baskıyı beraberinde getirdi ve bunu aşamadılar. Sonrasında IEM Syndey turnuvasında SK Gaming’e karşı mutlak kazanmaları gereken maçta “k0nfig”in basit bir hatasından ötürü kaybettikleri round sonrasında peş peşe saçma hatalar ile maçı kaybettiler, sonra oynadıkları ve kendilerinden çok daha zayıf olan Chiefs takımına karşı mağlup oldular.


Virtus Pro:

HLTV Sıralaması: #10

Atlanta Eleauge Majörü’nde 2. olduktan sonra Dreamhack Las Vegas’ı kazandılar ve 2017’ye en iyi başlangıç yapan takımlardan biri oldular. Ancak sonrasında inanılmaz bir düşüşe geçtiler. Katıldıkları LAN turnuvalarda gruptan dahi çıkamadılar, ESL Pro Lig’den elendiler. Son dönem performansları hiç iç açıcı değil.

Kilit Oyuncu: “Snax”

Onu anlatmaya pek gerek yok nitekim gittiği takıma seviyeler atlatabilecek bir oyuncu. Son dönemde o da konsantrasyon problemleri yaşasa da, bunu aşmaması için bir sebep yok.

Kim İzlenmeli:”Taz”

“Taz”ın hırsı diğer takım arkadaşlarına göre bir seviye daha yukarıda ve  kaybettikleri her turnuva daha da motive olduğunu söylüyor. Kaybetmekten bu kadar nefret eden “Taz” bakalım takımını ateşleyebilecek mi?

Takımın En Güçlü Yanı: Tecrübe. Bu oyuncular yıllardır birlikte oynuyorlar. Kah farklı organizasyonlarda, kah Virtus Pro çatısı altında, bu kadar süre bir arada oynayan belki de tek takımlar. Oyun içi tecrübeleri de hayli fazla ve bu onların en çok dikkat çeken yönü.

Takımın En Zayıf Yani: Başarıya aç değiller. Virtus Pro oyuncularında özellikle son zamanlarda gözlenen husus bir bıkmışlık hali içerisinde olup CS:GO antremanı yapmaları gereken yerde başka oyunlar oynamaları. Belki de ulaşabilecek tüm başarılara ulaşıldıktan sonra kazanma hırsı, başarıya aç olma gibi faktörlerin azalması sorunuyla karşı karşıyalar.


Team Liquid:

HLTV Sıralaması: #9

ESL One Köln 2016’nın ikincisi takım. 2016 yılında oldukça başarılı bir performans göstermişlerdi ancak finale kadar çıktıkları Majör’ü kazanamadılar. Sonrasında da takımın önemli isimleri “Hiko” ve “s1mple” takımdan gönderildi. Bu kadro değişikliğine rağmen yine de çok güçlü bir takımlar ancak katıldıkları son turnuvalarda istedikleri sonucu alamayıp hayal kırıklığı yaşıyorlar. Majör elemelerinde başarısız oldular ve Majör’e katılamayacak olmanın moral bozukluğu ile geliyorlar.

Kilit Oyuncu: “Elige”

Sadece Liquid’in değil belki de Kuzey Amerika’nın en önde gelen oyuncularından birisi. Hem genç hem yaşına göre çok tecrübeli hem de inanılmaz yetenekli. 

Kim İzlenmeli: “Twistzz”

Henüz 17 yaşında ve inanılmaz bir potansiyeli var. Ne kadar potansiyelli olduğunu şu ana kadar katıldığı turnuvalarda da herkese gösterdi.

Takımın En Güçlü Yanı: Bireysel olarak çok yetenekli oyunculara sahip olmaları. Liquid’in belki de en güçlü yanı, bireysel olarak oyuncularının çok ama çok yetenekli olması. “JDM”, “Awper”; “Elige” ve “Twistzz”, “Rifler” olarak Kuzey Amerika’nın en dikkat çeken oyuncularından.

Takımın En Zayıf Yani: Takım olamamak. Bireysel olarak çok yetenekli oldukları halde bir bütün olma konusunda oldukça büyük sıkıntılar yaşayan bir takım Liquid. Bunun en son örneğini Majör elemelerinde yaptıkları basit hatalarla izleyicilere gösterdiler.


Heroic:

HLTV Sıralaması: #24

Son dönemlerde özellikle aldığı davetlerle pek çok LAN turnuvasında boy gösteren Heroic, IEM Katowice performansının uzağında bir performansla son ayları geçirse de takımda yaşanan sürpriz değişiklikle “valde” takımdan gönderildi ve “es3tag” takıma dahil oldu. Bu çok ani ve sürpriz değişiklik sonrası, Heroic’in “es3tag” ile ilk turnuvası olacak.

Kilit Oyuncu:” Snappi”

Takımın lideri. 3 çok genç ve 2 tecrübeli oyuncudan kurulu kadronun kimyasını sağlamak onun görevi . Buradaki başarısı takımın da başarısını direk etkileyecek.

Kim İzlenmeli: “es3tag”

Birkaç yıl içerisinde adını daha çok duyacağımız genç Danimarkalı oyuncu Tricked’de harikalar yaratmıştı. Bu onun ilk ciddi turnuvası ve sınavı olacak. Kendisini kanıtlamak isteyecektir.

Takımın En Güçlü Yanı: Nuke, Overpass peformansı. Bir takımın harita perfomansı pek tabi onların güçlü bir yanı değildir, ancak Heroic’in özellikle pek çok takımın oynamaktan imtina ettiği 2 haritada da çok başarılı olduğunu vurgulamak gerekiyor. Özellikle Nuke’deki başarıları harita seçimlerinde onların elini biraz daha güçlendiriyor.

Takımın En Zayıf Yani: Sürekli değişen oyuncular. Heroic’de son 1 yıl içerisinde sürekli takımdan oyuncular ayrıldı ve yeni oyuncular geldi. Başarılı oldukları zaman dahi devam eden bu değişiklikler, kadronun sürekli değişmesine neden oldu. Bu hususun oyuncular üzerinde psikolojik baskı yapmama ihtimali yok denecek kadar az.


Tyloo:

HLTV Sıralaması: #31

Asya ve Çin’in en önemli temsilcisi olan Tyloo büyük turnuvalara çokça katılma başarısı gösterse de bu turnuvalardan hep hüsranla dönüyor. Majör elemelerinde çok iyi performanslar göstermelerine rağmen Majör’e katılamadılar ve onlar da Köln’e moral bozukluğu ile gelecekler.

Kilit Oyuncu – Kim İzlenmeli: “Bntet”

Takıma katılalı henüz çok olmasa da şimdiden potansiyeli ve yeteneği ile herkesi heyecanlandırmış ve takımı için ne kadar önemli olduğunu göstermiş durumda.

Takımın En Güçlü Yanı: Eşsiz oyun stili. Optic’e benzer bir şekilde eşsiz bir oyun stilleri var. Bu stil onlara çok saygı duyulmasını sağlarken, rakiplerince ekstra önlemler alınmasına da sebep oluyor.

Takımın En Zayıf Yani: Kırılma anlarını oynayamamaları. Kırılma anlarını oynayamıyorlar, başa baş götürdükleri pek çok maçta istedikleri sonucu alamama nedenleri bu.

31786