TWITTER: @SPACESOLDIERSTRFACEBOOK: SPACE SOLDIERSINSTAGRAM: @SPACESOLDIERS

Galibiyete giden yolda CS:GO Ekonomisi

Galibiyete giden yolda CS:GO Ekonomisi

Yazar: Ali "Maxxie" Or

28 Mart 2017

41842

GÖRÜNTÜLENME

Counter-Strike: Global Offensive’de galibiyete giden pek çok formül vardır. Takım içi rollerin dağılımından raund stratejisine, doğru pozisyon almaktan saf yeteneğe pek çok faktör size ve takımınıza galibiyeti getirebilir. Fakat bunların hiçbiri üst düzey silahlar ve imha kiti, “flashbang” gibi ekstra ekipmanlar olmadan bir işe yaramaz.

Bir CS: GO maçında galibiyetin temelinde takım ekonomisini iyi yönetmek yatar. Özellikle profesyonel arenada, takım ekonomisi adına sıradan bir maçta görülemeyecek hamleler yapılıyor. Peki bunların temelinde hangi düşünce yatıyor?


Ekonomi 101 – Raund ve Kill Bonusları

Takım ekonomisini en doğru şekilde yönetmek için raund sonucuna göre sonraki raund elde edeceğiniz parayı ve kullandığınız silaha göre alacağınız kill bonusunu iyi bilmeniz gerekir. Şekilde görüldüğü gibi, hem T hem de CT tarafları için raund galibiyeti 3250$ getirirken, C4’ün kurulması durumda gelecek bir galibiyet, kazanan tarafa ekstra 250$ bonus kazandırmakta.

Rehine kurtarma haritalarını bir kenara bırakırsak, raund süresinin dolması durumunda hayatta kalan T oyuncuları sonraki raund için herhangi bir bonus almazken, CT oyuncuları standart raund galibiyeti bonusu kazanıyor. Bombayı kuran ve imha eden oyuncular da bireysel olarak 300$’lık, sonraki raundun kaderini değiştirebilecek bir gelire sahip oluyor. Bu noktada ilk tüyomuzu verebilirim, CT olarak tüm T oyuncularını düşürdüğünüzde hala zamanınız varsa, genelde en az paraya sahip oyuncunun bombayı imha etmesine izin vermeniz gerekir. Bu durum, sonraki raund düşen arkadaşlarınıza silah atacaksanız Famas yerine M4 atmak veya elinizdeki silahı verip AWP satın almak için gerekli 300$’ı kazanma doğrultusunda değişebilir.

Raund süresinin sona erdiği durumlardaysa CT olarak, ekonominiz iyi durumdaysa raund süresi dolduktan sonra T oyuncularını düşürmeye çalışmanız daha mantıklı bir hamle olacaktır. T olarak ise, takım ekonomisi kötü durumdaysa ve sonraki el “eco kalmak” zorunda olacaksanız, elinizdeki Galil veya AK-47’i kurtarmak doğru olmayacaktır. “Eco raund” mağlubiyeti sonrası ihtiyaç duyduğunuz AK-47 yerine, düşük paranız sebebiyle UMP veya Galil kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Bilmeniz gereken en önemli konuysa mağlubiyetten sonra ne kadar para kazanacağınız. Görselde gösterildiği gibi, üst üste mağlubiyetlerde sırasıyla 1400, 1900, 2400, 2900 ve 3400 dolarlık bonuslara sahip olursunuz. Üst üste beşinci mağlubiyetten sonra bonus artmayacak, 3400$ olarak sabit kalacaktır. Eco kalacağınız bir raundda, sonraki raundun mağlubiyet bonusunu bilmek yararlı olacaktır. Örneğin, 2700$’a sahip olduğunuz bir “eco raund”da gelecek mağlubiyet üst üste üçüncü mağlubiyetiniz olacak diyelim. Bu, 2400$ bonus alacağınız ve sonraki raund toplam paranızın 5100$ olacağı anlamına gelir. Nispeten ucuz silahlara sahip T tarafında oynuyorsanız, alacağınız bir “flashbang” veya “smoke”, size bombayı kurma imkanı sağlayabilir ve sonraki raund için takım olarak ekstra 800$’a sahip olacağınız anlamına gelebilir. Kaybettiğiniz raundlarda bombayı kurmanızın oyuncu başına esktra 800$ getireceğini aklınızdan çıkarmayın.


Maçların En Önemli Raundları – Pistol Raundlar

Takımlar her devrenin ilk raunduna oyuncu başına 800$ ile başlar. Bu limitli bütçeyi doğru kullanmak, “pistol raund”u kazanmanızı ve ekonomik avantajı erkenden ele geçirmenizi sağlayacaktır. NiP takımının ESL One: Katowice 2015’te bir maçında uyguladığı gibi CT tarafında bir adet imha kiti bulundurmak bombanın kurulması durumunda size ekstra beş saniye kazandıracaktır. İmha kitini satın alan oyuncu kalan 400$’ı ile takımına avantaj sağlamak için tercihen “flashbang” veya “smoke” almalıdır. “Aim”ine(nişan kabiliyetine) güvendiğiniz bir oyuncu zırh yerine Five-SeveN veya Desert Eagle gibi üst düzey pistollara yönelebilir. Aynı zamanda oturmuş takımlarda, destek oyuncusunun smoke veya patlayıcı bomba alıp zırh alan bir oyuncuya Five-SeveN vermesi de iyi bir seçim olabilir. CT tarafında en az üç zırh ve bir imha kiti pistol raundlarda mutlaka satın alınması gereken eşyalar olarak ön plana çıkıyor.

T tarafında ise çoğunlukla bir oyuncunun “smoke” ve iki “flashbang” alıp takımına avantaj sağlamaya yöneldiği görülür. Kalan dört oyuncuysa zırh çekip uzun mesafede USP’ye karşı zayıf olan Glocklar’ının dezavantajını örtmeye gidebilir. Takımınızın en iyi oyuncusuna Tec-9 verip zırh ile güzel bir kombo yapmasını sağlayabilirsiniz. Kalan 300 dolarınızla ekstra bir “smoke” veya “flashbang” almak bomba kurmak için avantaj sağlayacaktır.

Her iki takım için de kazanılan bir “pistol raund” sonrası alınacak SMG türü silahlar, ikinci raundda zayıf rakibe karşı ekonominizi güçlendirmenizi sağlayacaktır. Bu tür silahlar arasında sadece P90, yüksek ücreti ve standart 300$ “kill bonusu” ile kaçınılması gereken bir silah. Diğer tüm SMG silahlar 600$ “kill bonusu” ile sonraki raundlarda işinizi kolaylaştırabilir ki bu kategorideki UMP, yüksek zırh delme özelliği ile “gun raundlar”da dahi işinize yarayabilir.

Kaybedilen raundlarda ise durum biraz karışık. CT olarak kaybettiğiniz bir “pistol raund” sonrası “force-buy” en mantıklı seçenektir. İkinci ve üçüncü raundlardaki “eco mağlubiyetler” ile 1900 ve 2400 dolar ile toplamda 4300 dolar bonus elde edeceksiniz. Alacağınız 1-2 “kill” ile bunu 4600-4900 seviyesini çekip yeterli ekipmana zaten sahip olacaksınız. Bu sebeple ikinci raundda, takımın AWP’si haricinde tüm paranızı kullanmak hem alacağınız “killer” ile rakip ekonomiye zarar verebilir hem de henüz üst düzey silahlara sahip olmayan T ekibine karşı şans ve yeteneğin yardımıyla raundu kazanmanıza olanak sağlayabilir.

T olarak kaybedilen “pistol raund” sonrasındaysa iki adet senaryo mevcut. Eğer bombayı kurmayı başaramadıysanız CT tarafındaki gibi ancak dördüncü raundda AK-47 alabilecek paraya ulaşacağınızdan ikinci raund “force-buy” yapmak bomba kurma ihtimalinizi ve ilk “gun raund”da daha yüksek teçhizata sahip olma şansınızı arttıracaktır. Şansın yardımıyla gelecek bir galibiyet de ihtimaller dahilinde.

T olarak “pistol raund”da bomba kurduysanız durum farklı. 1400 raund mağlubiyet bonusu ve 800 dolar bomba kurma bonusuyla 2200 dolara sahip olacaksınız. İkinci raunddaki 1900 dolarlık bonusla üçüncü raunda 4100 dolar ile gireceksiniz ki bombayı kuran ve “eco raund”da “kill” alan oyuncularınız daha da yüksek bir meblağa sahip olacak. Üçüncü raundda AK-47, zırh ve bombalara ulaşabileceğinizden ikinci raundda “eco kalmak” bu senaryoda doğru olacaktır.


Rakip Ekonomiyi Yıpratmak – Eco Raundda Ne Kadar Harcanmalı

Rakibin ekonomisini takip etmek elbette zordur ancak düştükten sonra skor ekranından önceki raundlarda kaç kişinin hayatta kaldığını, alacakları “raund bonusu”nu görebilirsiniz. Bunun dışında rakipte AWP olması, bir veya daha fazla oyuncunun Galil, Famas, UMP gibi silahlara sahip olması size rakibin ekonomisi hakkında ipucu verecektir.

Fnatic ve eski adıyla TSM arasında geçen mücadeleden yola çıkalım. Dust 2’de T olarak oynayan TSM ekibi, üst üste üçüncü mağlubiyetini almış ve ekonomisi iyi durumda değil. Dördüncü mağlubiyet ile birlikte 2900$ kazanacaklarını biliyorlar. AK-47, zırh ve decoy harici her bombadan birer adet almaları halinde 4900 harcayacaklar ki patlayıcı bomba yerine flashbang tercihi bunu 4800’e düşürecek. O halde, “AWPer” haricinde tüm takımın 2000$’a sahip olması, sonraki raund için yeterli. Raundların gidişatından, Fnatic tarafında birkaç oyuncunun orta düzey paraya sahip olduğunu da bilen TSM ekibi paralarını 2000$’a çekene kadar silah ve ekipman alacaktır. Kendine güvenen takımlar, bomba kurma ihtimalini de göz önünde bulundurup bunu 1500$ seviyesine kadar çekebilir ancak amatör oyunlarda bunu tavisye etmiyorum. Sonraki raundun devrenin son raundu olmadığını varsayalım. Bu ekipmanlar birkaç oyuncunun düşmesini sağlayabilir. Bu sayede Fnatic ekonomisi zayıflar ve sonraki raundda gelecek bir TSM galibiyeti, Fnatic’in eco kalmasına sebep olabilir. Öte yandan, erken düşecek Fnatic oyuncularından alınacak silahlar zırh çekecek TSM oyuncularının ellerinde akıllı “yarım-force” ile raund galibiyetini dahi getirebilir.

Aynı durum CT tarafında oynayan takımlar için de geçerlidir ancak, M4’ün AK-47’ye, yanıcı bombanın molotofa karşı pahalılığını ve imha kitini düşünüp ona göre hareket edilmesi gerekir. 4900$ dolar olan T tarafı “rifler” full ekipmanı, CT tarafı için imha kiti ve her bombadan birer adet alınması durumunda 5900$ seviyesindedir. Ekonominizin rahat olmadığı durumlarda tüm oyuncular yerine iki veya üç oyuncuda kit bulunması yeterli olacaktır.

Yukarıdaki görseldeki durumda, Fnatic takımından bir oyuncu, ekonomisi kötü TSM’e karşı SMG satın almaya gidebilir. Böylelikle yüksek “kill bonusu” ile takım ekonomisini rahatlatma yoluna gidebilir hem de düşük SMG ücreti sayesinde az harcamış olur. Aynı durumda pompalı tüfekler için de geçerlidir ancak haritaların yakın savaşa uygun bazı bölgelerinde oynadığınız durumlar dışında 900$’lık “kill bonusu”na rağmen pompalı tercihi mantıklı olmayacaktır.


Ekstra Bilgiler ve Tüyolar

– Bıçak ile alacağınız killer size 1500$ bonus getirecektir. Uygun bir pozisyonda rakibi bıçak ile düşürmek “trollemek” değil, takım ekonomisine katkı sağlamaktır.

– CZ-75, AWP ile birlikte 100$ “kill bonusu”na sahip iki silahtan biridir. Otomatik “pistol”a hakim değilseniz hem 200$ daha ucuz olan hem de 200$ fazla “kill bonusu”na sahip P250’ye yönelmek doğru olacaktır.

– T olarak bomba patlamadan önce rakibi düşürürseniz, standart raund galibiyet bonusu alırsınız. AWP, M4 gibi etkili silahları korumayan rakibi bomba patladıktan sonra düşürmeye çalışmanız takımınıza kişi başı ekstra 250$ olarak dönecektir.

– Rakibin mağlubiyeti kabul edip silahları koruduğu durumlarda takım ekonominiz iyi değilse siz de silahlarınızı koruyun. Ava giderken avlanırsanız kendinizi bir anda düşük etkiye sahip silahlar kullanırken bulabilirsiniz.

– Rakibinizin ekonomisinin kötü durumda olduğunu biliyorsanız ancak sizin ekonominiz de rahat değilse yalnızca yüksek paraya sahip oyuncular rakibin silahları korumasını engellemeye çalışmalıdır.

– Tüm takımın sınırlı bütçeye sahip olup az sayıda bomba alacağı durumlarda, takımdan bir veya iki oyuncunun Galil, Famas, UMP gibi silahlara yönelip ekipman alması raund galibiyetini getirebilir.

– T olarak bombayı 1’e 4 veya 5 pozisyonda kurduğunuz bazı durumlarda, düşmemek adına bombanın imha edilmesine izin vermek akıllıca olabilir. Bombanın imha edildiği durumlarda hayatta kalsanız dahi raund mağlubiyet bonusu ve 800$’lık bomba kurma bonusu size gelecektir. Üzerinizdeki ekipman, umutsuz bir raundda heba edilmez, sonraki raundu kazanmanıza yardımcı olabilir.

– CT olarak, Overpass’ın B’si gibi duvardan ateş edebileceğiniz pozisyonlar dışında oynuyorsanız ve T tarafının ekonomisi iyi durumdaysa sadece gövde zırhı almanız size ekstra bir bomba olarak dönecektir. AK-47 ve AWP’ye kaskınız olsa dahi tek mermiyle düşeceğinizden kaska 350$ vermemeyi düşünebilirsiniz.

CT olarak kazanabileceğiniz ve harcayabileceğiniz maksimum miktarlar:


 • AWP $4750
 • M4 $3100
 • Zırh $1000
 • He grenade $300
 • Flashbang $200
 • Smoke grenade $300
 • Incendiary $600
 • Defuse Kit $400

Yukarıdaki tabloya göre, CT oynayan bir “AWPer”ın bir raundda yapabileceği maksimum harcama:

4750$ + 1000$ + 300$ + 200$ + 300$ + 600$ + 400$ = 7550$ olur. Buna fiyatları 300$ ile 700$ arasında olan ikincil bir silah ekleyebilirsiniz.

CT olarak oynayan bir “rifler”ın ise bir raundluk maksimum harcaması:

3100$ + 1000$ + 300$ + 200$ + 300$ + 600$ + 400$ = 5900$ olur. “Rifler” olarak ikincil silah pek tercih edilmez ancak bu sonuca 300$ ile 700$ arasında değişen fiyatlarıyla bir “pistol” ekleyebilirsiniz. Her iki sonuçtan da takımın o anki durumuna göre kitin 400 dolarını çıkarabilirsiniz. Ayrıca rakibin AK-47 ve AWP dışında silaha sahip olmadığını var sayarak toplam ekipman fiyatını kask almayarak 350$ daha düşürebilirsiniz.

Tek “AWPer” ile oynayan bir CT takımı, dört oyuncusu 5900$, bir oyuncusu 7500$ harcayarak tam ekipmana sahip olabilir. Bunun için toplamda:

4 x 5900$ + 7550$ = 31150$ harcanması gerekir.

Bir CT oyuncusunun bir “gun raund”da kazanabileceği maksimum parayı hesaplayalım.

Ace atan oyuncu sadece “kill bonusları” ile 1500$ elde eder. Bombayı kendisi imha ederse 300$ dolara daha sahip olur ve bombayı imha ederek raund kazanıldığı için 3500$ raund bonusu kazanır. Yani toplamda 1500$ + 300$ + 3500$’dan 5300$ bonus elde edebilir. Bu toplam bonusa SMG ile alınan her bir kill fazladan 300, pompalı ile alınan her bir kill fazladan 600, bıçak ile alınan her bir kill ise fazladan 1200 dolar olarak yansır.

T Olarak Kazanabileceğiniz veya Harcayabileceğiniz Maksimum Miktarlar:


 • AWP $4750
 • AK-47 $2700
 • Zırh $1000
 • He grenade $300
 • Flashbang $200
 • Smoke grenade $300
 • Molotov $400

T olarak ekonomi anlamında bir avantaja sahip olursunuz. En çok tercih edilen silah olan AK-47’nin M4’e oranla 400 dolar ucuz olması ve yanıcı bombanızın CT tarafındaki karşılığından 200 dolar olması ekonomik anlamda avantaj sağlar. Bomba imha kiti satın almak durumunda olmamanız, ekonominize 400 dolarlık ekstra katkı yapar.

7550$ olan CT “AWPer”ın maksimum harcamasından 200 dolarlık yanıcı bomba farkını ve 400 dolarlık imha kitini çıkarınca, bir T “AWPer”ın bir raundda kendisi için yapabileceği maksimum harcama 6950$ olur. Bunu, tercih ettiğiniz ikincil silahı ekleyip 7250$ – 7650$ seviyesine çıkarabilirsiniz.

Bir T “rifler” ise yanıcı bomba ve kitten sağladığı 600 dolarlık tasarrufa taraflar arasındaki silah fiyatı farkından gelecek 400 doları da ekleyip CT “rifler”dan 1000$ ucuza tam teçhizata kavuşabilir: 4900$.

Dört “rifler” ve bir “AWPer”dan oluşan T tarafı, bir raundda takım olarak maksimum 26550$ harcama yapabilir.

Bir T oyuncusunun bir raundda kazanabileceği maksimum bonusu hesaplayalım.

Oyuncunun bir “gun raund”da “ace” attığını düşünürsek alacağı kill bonusu 1500$ olur. Bombayı kendisinin kurması durumunda 300$ bonusa sahip olacak oyuncu, bombanın patlamasıyla 3250$ yerine 3500$ galibiyet bonusu kazanır. Oyuncunun beşinci rakibini bomba patladıktan sonra düşürdüğünü varsayıyoruz elbette. Bu durumda, 800$ ekstra bomba patlama bonusuna da sahip olacaktır. O halde bir T oyuncusu bir raundda maksimum:

1500$ + 300$ + 3500$ + 800$ = 6100$ kazanabilir. Bu miktar, oyuncunun “rifle” yerine SMG, pompalı veya bıçak ile alacağı her “kill” başına artacak; AWP veya CZ-75 ile alacağı her “kill” başına 200$ azalacaktır.

41842