TWITTER: @SPACESOLDIERSTRFACEBOOK: SPACE SOLDIERSINSTAGRAM: @SPACESOLDIERS

Global Challenge’a doğru

Global Challenge’a doğru

Yazar: Ali “antoniNartaud” Selçuk

20 Eylül 2017

13177

GÖRÜNTÜLENME

ESEA 25. Sezon Global Challenge Turnuvası çok kısa bir süre sonra başlıyor. Temsilcimiz Space Soldiers’ın da mücadele edeceği turnuva 23-24 Eylül tarihleri Arasında $50.000 ödül havuzuyla Amerika’nın Burbank şehrinde düzenlenecek. Bu turnuva ile birlikte Space Soldiers tarihinde ilk kez Amerika’da bir LAN Turnuvası oynamış olacak.

Her sezon düzenlenen Global Challenge,  Avrupa ve Amerika ESEA Premier Ligi ile Avusturalya ve Brezilye ESEA Açık liglerinden yükselen takımların mücadelesine sahne oluyor. Farklı kıtalardan takımların LAN üzerinde karşılaşması, ilginç eşleşmeler sunuyor. Geçtiğimiz sezon İngiltere’de düzenlenen turnuvayı Penta takımı kazanırken, Big takımı ise 2.liği elde etmişti.

Turnuva 2 grupta toplam 8 takımın katılımıyla gerçekleşecek. Takımlar ayrıldıkları bu grupta GSL formatına göre maçlar yapacak. Buna göre gruplarında 2-0’a ulaşan takımlar doğrudan yarı finale yükselirken, 0-2 olan takımlar elenecek. 1-1 skoruna sahip takımlar birbirleriyle oynayacakları belirleme maçında yarı finallere çıkma mücadelesi verecekler.

Temsilcimiz Space Soldiers turnuvaya, ESEA 25. Sezon Avrupa Şampiyonu ünvanıyla katılıyor. Space Soldiers’a Avrupa’dan Flipsid3 Tactics ve Kinguin takımları eşlik etti. Turnuvaya Amerika’dan gelecek temsilciler ise Rise Nation, French Canadians ve Mythic. Grayhound Gaming Avusturalya Premier 1.si Team One ise Brezilya Açık şampiyonu olarak turnuvaya katılmaya hak kazandı.

Bilindiği üzere oyuncular için CS:GO yaz tatilinin bitmesiyle birlikte turnuvalar peşi sıra boy göstermeye başladı. Temsilcimiz Space Soldiers da ESL Köln’ün ardından ilk LAN turnuvasına bu turnuvayla birlikte katılacak. Temsilcimiz vize problemleri nedeniyle katılmaya hak kazandığı Dreamhack Montreal turnuvasına gidememiş olsa da, özellikle oyuncu arası sonrası oynadıkları eleme maçlarında oldukça iyi sonuçlar aldılar.

Bu turnuvada da hiç şüphesiz temsilcimiz favoriler arasında yer alıyor. Olası rakiplerimize kısaca göz atacak olursak.

  

Flipsid3 Tactics: Yıllar yılı oyuncuları ve kadroları değişse de özellikle Majör turnuvalara katılma başarısıyla dikkat çeken Flipsid3 Tactics hiç de yabancı olmadığımız bir takım. Temsilcimiz ile pek maç oynadılar ve onları yakından tanıyoruz. Özellikle Majör sonrası geleceğin en yetenekli oyuncularından biri olarak görülen “electronic”i Na’vi’ye satmamaları ile gündeme gelen Flipsid3 Tactics’de oyuncuların mutsuz oldukları sıkça dillendiriliyor. Bu turnuvaya katılan en tecrübeli takımlardan biri olsalar da oyuncuların bu moralle bir başarı yakalamaları çok da kolay olmayacak.


Rise Nation: Amerikan takımları arasında adını yeni yeni duyurmaya başlayan Rise Nation son dönemlerde aldığı iyi sonuçlarla ve eleme maçlarındaki başarılı performansıyla dikkat çekti. Henüz çok üst seviye bir takım olmasalar da, gelecekte onları çok daha iyi yerlerde görmemiz olası.


Kinguin: Yine temsilcimizin oldukça yakından tanıdığı bir başka ekip. En son Polonya ESL Şampiyonası’nı kazanan Kinguin, WESC’de aldığı 2.lik başarısının ardından oldukça istikrarsız bir form grafiği sürdürüyor. Oyuncu arası sonrası oynadıkları eleme maçlarında çok kötü sonuçlar aldılar. Space Soldiers’ın vize sorunları nedeniyle katılamadığı Dreamhack Montreal turnuvasına temsilcimiz yerine katılıp, turnuvaya grup aşamasında veda ettiler. Bu turnuvada da oyuncuları “Hyper” vize sorunları nedeniyle kadroda yer almıyor. Tüm bu etmenler birleşince onları da zor bir turnuva bekliyor.


French Canadians: District 7 Organizasyonu’nun dağılmasının ardından bu isimle mücadele eden takım gelecek vaad eden oyuncularıyla dikkat çekiyor. Henüz resmi olarak açıklanmasa da Türk oyuncu Mert “Reova” Bayrak’ın da French Canadians kadrosuna katıldığına yönelik bir açıklama bulunuyor. 19 yaşındaki genç oyuncu bir süre önce kariyerini sürdürmek amacıyla Amerika’ya taşınmış ve Ronin takımıyla başarılı bir grafik ortaya koymuştu. Ronin kadrosuyla yollarını ayırmasının ardından bir süredir boşta olan oyuncunun Space Soldiers’a karşı oynama ihtimali, olası bir eşleşmeyi oldukça ilginç kılacak.


Mythic: Turnuvanın hatta belki de profesyonel CS:GO dünyasının en ilginç takımlarından birisi olan Mythic ilk kez bir LAN turnuvasında mücadele edecek. Mythic takımını ilgiç kılan ve CS:GO topluluğunda çok bilinir olmasını sağlayan unsur ise bu takımın bir “Stream takımı” olması. Kurulduğu günden bu yana tüm antremanlarını ve maçlarını Twitch üzerinden yayınlayan Mythic takımı oluşturduğu bu ilginç konseptle birlikte, oyuncuların ve izliyicilerin büyük sempatisini toplamıştı. Bir dönem kadrosunda ünlü Amerikan Yayıncı “summit”i de bulunduran takım, her ne kadar “yayıncı takımı” gibi dursa da, kadrosundaki tecrübeli oyuncuları düşünüldüğünde ciddiye alınmalı. Takımın en önemli ismi hiç kuşkusuz 2016 yılında MLG Columbus Majörü’nde Liquid takımıyla yarı final oynayan “Adren”.


Grayhound Gaming ve Team One: Avusturalya ve Brezilya’dan katılan bu iki takım için bu turnuva şu ana kadar katıldıkları en büyük turnuva olma özelliği taşıyor. Performansları, özellikle kendi ülkelerinden takımların henüz altında kalsa da, bu turnuva kendilerini göstermeleri için önemli bir fırsat. Çoğu kişinin bu takımlarla olası eşleşmelere “kolay maç” gözüyle bakması gayet normal duruyor. Bunun yanında, “kolay maç” yorumu yaparken, takımların kapalı kutu oluşunu ve oyuncularının kendilerini göstermek için sarfedeceği maksimum eforu da hesaba katmak gerek.

13177